This website uses cookies to help us improve our services, personalize ads, and analyze traffic. By using our site you agree to this.
More information
Dárkový voucher

A legend tailor-made for sports

Sporthotel Olympia is located at the hub of the Šumava Ski Resort Zadov-Churáňov, directly at the entrance point to the cross-country ski routes and near the downhill ski area Kobyla, virtually at the peak of the ridge of Churáňov at the elevation of 1,080 metres above sea level. The altitude and the very location of Sporthotel Olympia guarantees an amazing sensation from the fresh mountain air.

The Hotel is situated at the best spot possible in Ski Resort Zadov: in a quiet place boasting gorgeous views and very good accessibility for skiers, cyclists, walking tourists and wellness lovers the whole year round.

A legend tailor-made for sports

Accommodation

Modern and comfortable rooms featuring everything you need for perfect relaxation during your holiday or for corporate events. 48 rooms, including suites for families, junior suite or double-bedded rooms. Rooms are fully equipped in line with four-star hotel standards, with your utmost comfort in mind.

Accommodation

Wellness

Relax and treat yourself to a wellness & spa after a sports experience.
There is a sauna world, whirlpool or private wellness, including a selection of fresh drinks.
You can also indulge in classic, relaxing, detoxifying massages, which have a beneficial effect on the body.
The sauna world is part of the stay packages, the basic price of accommodation is at an additional cost.

Wellness

Gastronomy

Small refreshment in the lobby bar or a delicious meal in our restaurant. The chef and his team prepare individual courses trying to make use of as much of local and seasonal food as possible. For us, gastronomy begins with breakfast and ends with the last evening sip of wine, bringing a unique experience to our guests.

Opening hours:
breakfast 07:30 - 10:00
half board 18:00 - 20:00
lobby bar 12:00 - 22:00
Gastronomy

Congress services

Our portfolio includes complex services to cover the work part of the day as well as the side programmes, teambuilding activities and catering. Our congress hall for holding corporate events, congresses and other types of events is like no other in the region. The breath-taking views of the landscape will perfectly complement every meeting or celebration.

Congress services

Svatby a oslavy

Pokud pro svůj svatební den hledáte místo s kouzlem šumavských lesů, pak nám bude ctí nabídnout Vám naše služby. Zajistíme catering, obřad, výzdobu, hudbu, zábavu pro děti a mnoho dalšího…

Jsme tu pro Vás! 

Svatby a oslavy

Under the wings of KIN HOTELS

The hotel group KIN HOTELS offers services in the most attractive localities in South Bohemia. Situated in the well-known Zadov Centre, the new four-star hotel has much to offer in all four seasons both to tourists and corporate event organizers. The magnificent locality of the Lipno Region is presented by the Vltava Hotel and the spa atmosphere can be experienced in the Regent and Svět Hotels.

Under the wings of KIN HOTELS

Aktuality

21.08.2023 |

Konec prázdnin na Olympii

Konec prázdnin na Olympii

Přijeďte se zchladit na Sporthotel Olympia. Od 21.8. - 7.9.2023 pro Vás máme 10% slevu z ubytování (vždy od pondělí do čtvrtka).

16.06.2023 |

Šumava na kole

10.05.2023 |

Květnové ceny -20% z ubytování

Květnové ceny -20% z ubytování

Květen přináší nejen sluníčko, ale také květnové ceny na Olympii. Při rezervaci ubytování v týdnu (pondělí až čtvrtek) v měsíci květnu se můžete těšit na výhodnější ceny ubytování. Cenu ubytování jsme pro Vás snížili o 20 %.

09.05.2023 |

Jaro na Sporthotelu Olympia

Jaro na Sporthotelu Olympia

Rádi bychom Vás přivítaly v našem šumavském čtyřhvězdičkovém sporthotelu Olympia****.
Sníh na svazích sjezdovek již odtál, teploty stoupají a to je ideální čas na jarní procházky anebo na to oprášit kolo po zimním odpočinku a vyrazit k nám na projížďku. Ubytujeme Vás v srdci Šumavy v nadmořské výšce 1080 n.m.. Přijeďte se nadýchat čerstvého vzduchu a nachytat sluneční paprsky. Po zaslouženém jak pěším, tak cyklo-výletu můžete načerpat síly v naší hotelové restauraci. Připravujeme pro Vás poctivá jídla, jak ze Šumavy, tak ze světa. Případně můžete zaskočit na náš hotelový bar, třeba jen tak na pivo či jiný jak alkoholický nebo nealkoholický nápoj. A kdyby se přeci stalo, nepřálo Vám počasí, a zastihl Vás lehký jarní deštík, tak Vás rádi uvítáme v našem Wellness, kde se prohřejete, zregenerujete a odpočinete si. Nechte stres a spěch města za zády a neváhejte nás navštívit.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu

Váš tým Sporthotelu Olympia

27.01.2023 |

Lyže na Olympii - balíček

Lyže na Olympii - balíček

Přijeďte za námi na Zadov a využijte zimní balíček Lyže na Olympii. Se skipasem můžete vyrazit na sjezdovku Kobyla a poté se prohřát v našem wellness.
Těšíme se na Vás ❤️

21.09.2022 |

⭐️ Soutěž ⭐️ Vyhrajte noc ve Sporthotelu Olympia pro 2 osoby se vstupem do soukromého wellness a překvapením na pokoji!

⭐️ Soutěž ⭐️ Vyhrajte noc ve Sporthotelu Olympia pro 2 osoby se vstupem do soukromého wellness a překvapením na pokoji!

Stačí, když:
✨ se vyfotíte u našeho nového fotopointu
✨ budete sdílet tuto fotografii na svém instagramovém profilu
✨ označíte u této fotografie @olympia_zadov
✨ a budete sledovat instagramový profil @olympia_zadov

Fotografie s největším počtem ❤️ vyhrává.
Soutěž se koná od 20.9. do 10.10.2022.
Vyhodnocení soutěže proběhne 11.10.2022.
Výherce budeme kontaktovat do zpráv a zveřejníme na našem instagramovém profilu.

26.08.2022 |

Připravili jsme pro vás nový Wellness balíček

Připravili jsme pro vás nový Wellness balíček

Přijeďte na Šumavu a nechte se opečovávat ve Sporthotelu Olympia. Nově nabízíme wellness balíček, ve kterém se můžete těšit na neomezený vstup do wellness, fitness, masáže i překvapení na pokoji.
Více informací naleznete zde.

Contact us